Człowiek zaoferował $1M w Bitcoin, żeby podłożyć złośliwe oprogramowanie.

Obywatel Rosji zaoferował, że zapłaci człowiekowi 1 milion dolarów [1,39 miliona AUS] w Bitcoinie lub gotówką za instalację złośliwego oprogramowania w systemie komputerowym swojego pracodawcy.

Obywatel rosyjski, o którym mowa, to Egor Igorewicz Kriuchkow, 27 lat. Zaoferował on wypłatę Bitcoinu pracownikowi firmy z Nevady.

Milion w Bitcoinie lub w gotówce
Departament Sprawiedliwości USA oskarżył Egora Igorewicza Kriuchkowa o spisek w celu umyślnego spowodowania uszkodzenia chronionego komputera. Kriuczkow przejechał całą drogę z Rosji do Stanów Zjednoczonych, aby spotkać się z pracownikiem, który jest znany w dokumentach sądowych jako CHS1.

Próba nakłonienia CHS1 do zainstalowania złośliwego oprogramowania w systemie komputerowym jego pracodawcy zakończyła się niepowodzeniem, kiedy pracownik powiadomił o tym FBI. Złośliwe oprogramowanie zostało zaprojektowane tak, aby umożliwić przestępczym sojusznikom Kriuchkowa dostęp do danych w sieci firmy.

Dane te miały być następnie sprzedawane w ciemnej sieci, The News Spy chyba że firma zgodzi się zapłacić wysoki okup (prawdopodobnie w jakiejś formie kryptokurcji). Kriuchkow powiedział też CHS1, że jest częścią większego gangu przestępczego.
Niestety dla Kriuchkowa, był śledzony przez FBI przez okres trzech tygodni podczas jego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Podczas inwigilacji zbierano dowody, w tym nagrywane rozmowy. Następnie Kriuchkov został aresztowany w Los Angeles.

Człowiek zaoferował $1M w Bitcoin, żeby podłożyć złośliwe oprogramowanie

Karna linia czasu
Dokument sądowy określa ramy czasowe dla całej sprawy. Kriuchkov został poinformowany o pracowniku (CHS1) poprzez wzajemny kontakt, a on skontaktował się z CHS1 poprzez Whatsapp, aby zorganizować spotkanie w Nevadzie.

Następnie Kriuchkov poleciał do Stanów Zjednoczonych dwanaście dni po umówieniu się na spotkanie. Następnie kilkakrotnie spotkał się z CHS1 i pracował nad tym, by znaleźć się w jego łaskach, płacąc za rozrywki, takie jak wizyta nad jeziorem Tahoe i kolacje.

Po tym, jak pracownik umieścił złośliwe oprogramowanie na swoim firmowym komputerze, kryminalni sojusznicy Kriuchkowa przeprowadzali atak DDoS, aby utrzymać firmę w ruchu podczas kradzieży danych.

Początkowo Kriuchkov złożył pracownikowi ofertę na instalację złośliwego oprogramowania w wysokości 500 000 USD [695 000 USD]. Oferta ta została później zwiększona do chłodnego miliona. Aby ułatwić transfer Bitcoinów, Kriuchkov pomógł pracownikowi założyć portfel Bitcoinów przez przeglądarkę Tor i powiedział, że płatność za 1 BTC zostanie dokonana z góry.

Sprawy przybrały na sile 21 sierpnia, kiedy Kriuchkov powiedział CHS1, że plany sadzenia złośliwego oprogramowania zostały opóźnione z powodu zakończenia przez jego gang kolejnego dużego projektu. Powiedział CHS1, że wraca do Rosji. Następnego dnia został aresztowany w Los Angeles.

Jeśli zostanie skazany, Egor Igorevich Kriuchkov zostanie ukarany grzywną w wysokości 250 000 USD [347 580 USD] i do pięciu lat więzienia.